Postoji nekoliko ukorenjenih zabluda kada je u pitanju zarađivanju novca od nekretnine za iznajmljivanje. Iako se zarada na ovaj način smatra „pasivnim“ prihodom, angažovanje stanodavca treba da bude sve, samo ne pasivno, ukoliko želi da sve prođe u najboljem redu.
Posao stanodavca nije toliko lak, koliko se može učiniti na prvi pogled. Možete kupiti nekretninu, izdati postojeću, izvršiti neke popravke ili renoviranje, početi da je izdajete svojim zakupcima, ali to nije kraj vašeg učešća u ovom aranžmanu. Od sastavljanja adekvatnog Ugovora o zakupu, do sitnih popravki, stanodavac mora imati uvid u realno stanje stvari kako bi svojim zakupcima mogao da obezbedi sve što im je potrebno, istovremeno štiteći svoje interese.
Ovo je jedna od češćih grešaka koja može da prouzrokuje dosta štete i problema. Ugovor o zakupu je dokument čija je svrha da zaštiti obe ugovorne strane. On sadrži prava i obaveze stanodavca i zakupca, tako da se u svakom momentu zna šta se podrazumeva i šta se od koga očekuje. Njime su definisani cena zakupa, otkazni rok, trajanje zakupa i sve ono što se smatra važnim za izdavanje nekretnine. U slučaju kršenja ovog ugovora, oštećena strana ima pravo da potraži odštetu na sudu.
Ukoliko nemate ovaj papir, kao stanodavac, nemate adekvatnu zaštitu od nesavesnih podstanara i teško možete dokazati da je došlo do povrede vašeg prava i imovine.
Pre useljenja novih stanara poželjno je napraviti inventar svega u stanu. Ako možete, obratite im pažnju na najvrednije stvari i naglasite o čemu treba eventualno posebno voditi računa. S druge strane, ako je neki uređaj u kvaru, jasno navedite problem kako bi stanari znali tačno stanje stvari. Pošto je izdavanje stanova postalo unosan posao, ophodite se profesionalno kada je u pitanju izdavanje vaše nekretnine.
Takođe, jasno navedite promene koje stanari mogu da naprave u toku svog boravka, poput rasporeda nameštaja ili krečenja. Podrazumeva se da će koristiti sve što se nalazi u stanu, ali u Ugovoru o zakupu možete jasno definisati sva prava stanara dok borave u vašem prostoru.
Depozit predstavlja oblik finansijskog osiguranja stanodavca u slučaju da se nešto pokvari u stanu ili dođe do oštećenja imovine. Nažalost, u praksi se dešava da zakupci stana prilikom izlaska ostave neplaćene račune. U ovom slučaju, možete iskoristiti depozit kako biste pokrili finansijske nedostatke. Visina depozita zavisi od nekoliko faktora i definiše se u Ugovoru o zakupu. Obično je u pitanju iznos jednak mesečnoj kiriji.
Za stanare, depozit znači da se obavezuju da ćete stan naći u istom stanju u kakvom ste ga ostavili, odnosno da će se adekvatno brinuti o vašoj imovini. Važno je da zapamtite da je ovo novac stanara i da morate da ga vratite ako ustanovite da je sve u redu.
Jedan od najčešćih problema sa kojima se stanodavci susreću jeste neredovno plaćanje računa. Ujedno, ovaj problem može najviše da vas košta, i to bukvalno. Ako uzmemo u obzir kojom brzinom iznos duga može da se poveća, kao i predviđanja svih predstojećih poskupljenja, jasno je zašto je ova stavka vrlo bitna. Cene gotovo svih usluga su u porastu, od struje, preko kablovske televizije, pa do infostana.
Stoga, na kraju svakog meseca bi trebalo da se nađete sa svojim stanarima i proverite da li su svi računi i komunalije plaćeni. Ne zaboravite da su svi eventualni dugovi stanara zapravo vaši, te da ćete u slučaju neplaćanja, vi odgovarati za to.
Pod ovom stavkom se ne misli da odlazite nenajavljeni kod svojih stanara ili da im dolazite u bilo koje doba dana ili noći. U dogovoru sa njima, možete odrediti neki dan u mesecu koji odgovara svima, recimo kraj meseca kada proveravate račune, i usput proverite da li je sve na svom mestu. Naravno da nećete zavirivati u ormare ili lične stvari, ali i samo letimičnim pogledom možete videti da li je sve u najboljem redu. Nažalost, postoje brojna svedočanstva oštećenih stanodavaca kao podsetnik da makar s vremena na vreme obiđete svoje vlasništvo.
Izdavanje nekretnina je posao kao i svaki drugi, pa pokušajte da se tako i ophodite. Uz uzajamni dogovor, možete izbeći bespotrebne probleme.